At Çiftliği – 1

Selim arkadaşlarından ayrıldıktan sonra şehrin biraz dışındaki çiftliğe gitmek üzere dolmuş durağına geldiğinde dolmuşun yola çıktığını gördü. Dolmuşun arkasından bakarken bir sonraki dolmuşu beklemek yerine çiftliğe yürümenin daha iyi olacağına karar verdi. Selim küçükken yaşadığı bir trafik kazasında annesi ile babasını kaybetmiş, daha sonra çiftlikte dedesiyle birlikte yaşamaya başladı. Çiftlik şehrin dışında geniş bir arazide kuruluydu. Selim birçok kez yürüyerek gidip gelmişti. Yürümeyi seviyordu, özellikle de yürürken kurduğu hayalleri seviyordu. Yürüdükçe güneş tepeye tırmanıyordu. Çiftliğe vardığındaysa gün öğlen olmuş, güneş ense yakmaya başlamıştı. Eve girip odasına yöneldiğinde dedesinin kendisine seslendiğini işitti. Tahir Bey kaşları hafif çatık halde: “Neredesin sen?” diye sordu.
“Dolmuşu kaçırdım dede.”
“Bir saat önce evde olmalıydın. Her neyse eczaneden ilaçlarımı aldın mı?”
Selim birde suçluluk duygusuna kapılarak yalnızca “Hayır.” diyebildi.
“Ben sana hiç güvenemeyecek miyim?” diyerek sinirle evden çıktı Tahir Bey.
Selim arkadaşlarına takılıp dedesinin ilaçlarını almayı unutmuştu. Donup kaldığı yerde yapabildiği tek şey dedesini izlemekti, suçlu olduğunu biliyordu. Dedesi evden ayrıldıktan sonra usulca odasına geçti. Dedesi Selim’e fazla kızmaz, üzerine gitmezdi. Selim de bundan faydalanarak biraz şımarmıştı.
Selim odasına girip masanı başına oturdu. Masa çok büyüktü, odanın çoğunu kaplıyordu. Masanın büyük bir bölümü adeta bir atölye gibi birçok alet barındırırken bir duvar ise boydan boya kitaplıktı. Selim genellikle odasından çıkmazdı, odası onun için farklı bir dünya gibi görünürdü. Masanın altındaki dolabı açıp bir daktilo çıkardı, cebinden anahtarlarını çıkarıp önündeki çekmeceyi açtı. Çekmecede kağıt dolu bir sürü dosya vardı. Üstteki dosyayı alıp masanın üzerine indirdi. Daktiloyu önüne alıp üst raftan bir kağıt çekti, kağıdı özenle daktiloya yerleştirdi. Düşünceleri odada yankılanan daktilonun sesiyle birlikte kağıtta beliriyordu.

Devam edecek…

Bu yazıyı E-Kitap formatında indirin.

Okuyucu Puanı
[Puan Veren Kişi Sayısı: 5 Ortalama Puan: 3.6]

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*